- Ny vare

Ole Lukøje iført lyseblå natskjorte, mørkeblå natbukser, tøfler og en lille hue står Ole Lukøje glad og smilende med sine to paraplyer. Ole Lukøje figur kan lasergraveres bagpå med din egen tekst og her kan der ca være 20 tegn fordelt på 2 linjer. Teksten vil blive brændt ned i træet og stå i en let sort farve. Vi anbefaler Ariel som skrifttype til denne figur. Farverne er rolige og holdt i kølige nuancer af blå. Ole Lukøje er drejet i FSC®-certificeret bøgetræ, og den manuelle produktion med maling og tryk er udført med den store præcision og omhyggelighed, der kendetegner træfigurerne fra Kay Bojesen. Formen er baseret på de originale Ole-figurer fra Kay Bojesens arkiv, der er enkel og minimalistisk, men fuld af liv og sjæl – så Ole Lukøje får den følelse af magi og eventyr, der er i tråd med Kay Bojesens ånd og den historiefortælling, han formåede at skabe, når han designede sine fantasifulde figurer. Den leveres i original æske, så den er klar til gave til feks barnedåb eller til den lille nyfødte.
Har du spørgsmål vedr. produktet eller omkring en gravering du ønsker, så kan du blot ringe eller skrive til os. Vores telefontid er alle hverdage kl 8-16 | Fre. 8.00 - 15.00. tlf. 20 33 76 60
Kay Bojesen blev født i 1886 i København og opvoksede i et kreativt hjem med højt til loftet. Designvirksomhed som vi kender i dag, blev grundlagt i 2011, og drives af Kay Bojesens yngste barnebarn Sus Bojesen Rosenqvist.
Kay Bojesen tilbyder intelligent design, hvor form og funktion forener det praktiske med det poetiske. Kay Bojesens (1886-1958) designfilosofi går ud på, at ”godt design er noget, som alle har ret til”.
Se flere varer Kay BojesenDu vil eventuelt også synes om
(0 Anmeldelser)
Ingen anmeldelser pt. Du kan anmelde produktet, hvis du køber det.